Transdisciplinarna izložba“Travelling Communiqué”, koja razmatra funkciju jednog od najznačajnijih foto arhiva 20. veka, foto arhiva Kabineta doživotnog predsednika SFRJ, Josipa Broza Tita i preispituje mogućnosti za njegovu upotrebu u budućnosti, biće otvorena 10. juna u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ).


Na konferenciji za medije povodom otvaranja izložbe jednog od največih međunarodnih projekata koje Goethe-Institut Belgrad ove godine podržava a pod nazivom  “Travelling Communiqué”- poruka koja i dalje putuje. Na konferenciji govorili su: direktor Goethe-Institut Belgrad Dr Matthias Müller–Wieferig, kustos Muzeja Istorije Jugoslavije i istoričar umetnosti Ivan Manojlović i autori projekta Armin Linke, Dorin Mende i Milica Tomić.

Projekat je nastao kao kolektivni rad  Armina Linkea (Nemačka/Italija), Dorin Mende (Nemačka) i Milice Tomić (rođene u SFRJ), u saradnji sa kustoskim timom MIJ (Radovan Cukić, Ivan Manojlović, Mirjana Slavković) i kroz diskusije sa mnogobrojnim međunarodnim autorima koji su učestvovali na projektu.

Na izložbi će biti predstavljeno preko pedeset radova šezdeset autora iz trideset dve zemlje (koji su rađeni u grupama ili pojedinačno) u različitim medijima: video eseji, fotografije, kolaži, fototapeti, filmovi, tekstovi, predavanja, dokumentarna građa i dr. Izložba koja je realizovana zahvaljujući digitalizaciji 135.000 fotografija (iz foto-arhive MIJ koja sadrži oko 300.000 fotografskih snimaka, spontanim interesovanjem umetnika svoje težite našla je u 1.200 fotografija sa Prve konferencije nesvrstanih koja je održana od 1. do 6. juna 1961. godine u Beogradu, u trenutku velike hladnoratovske krize. Projekat Travelling Communiqué polazi od ideje da zajedničke izjave, slike i zvuci sa prve konferencije Pokreta nesvrstanih i dalje putuju i traže odgovor.

Autori projekta Travelling Communiqué svojim radovima ne veličaju Pokret nesvrstanih u političkoj istoriji tog vremena, već otkrivaju mogućnosti prolongiranja trenutka njegovog osnivanja u društvene okolnosti današnjice. Pokret nesvrstanih razumeju kao treći prostor emancipacije i pokušaj da se otvori raznolikost anti-kolonijalnog mišljenja. Tako shvaćen, Travelling Communiqué  predstavlja pokušaj stvaranja političke subjektivizacije onih čiji glasovi postoje, uprkos naporima da se utišaju.

Interesovanje velikog broja autora iz raznih zemalja sveta da učestvuju u projektu “Travelling Communiqué”, potvrda je da digitalizacija foto-građe MIJ ima veliki potencijal da široj javnosti ukaže na uticaj koji dokumentarna fotografija ima na percepciju i razumevanje istorijskih momenata, kao i na to kako se ovi trenuci transformišu u sliku "kolektivnog sećanja". Na otvaranju izložbe, održaće se i performans autora Tarek Elhaika i autorke Kristine Ravetto-Biagioli u bioskopskoj sali MIJ.

Prateći program izložbe podeljen je u dve celine, letnju školu, u periodu od 11. do 13. juna, koja ima za cilj da pokrene kolektivne diskusije o temama koje projekat obuhvata i filmski program koji uređuje Miroljub Stojanović. U periodu od 10. juna do 17. avgusta u bioskopskoj sali MIJ publika će imati priliku da pogleda niz angažovanih filmova iz Alžira, Indonezije, Egipta, Bolivije, Kube i Indije. Filmski program ne predstavlja retrospektivni pogled na doprinos pojedinih zemalja globalnoj filmskoj kulturi, već je zamišljen kao model filmskog ponašanja čitavog jednog antikolonijalnog naraštaja u kojem se može prepoznati savremena publika.

Produkcija projekta plod je saradnje sa Ministarstvom kulture i informisanja Republike Srbije, Ministarstvom spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke i Goethe–Institutom Beograd. Koproducenti projekta su Dutch Art Institute i Netsa Art Village iz Adis Abebe. Travelling Communiqué  su podržali i HKW Berlin (Haus der Kulturen der Welt), ETH Zürich (Institut für Geschichte und Theorie der Architektur-Eidgenössische Technische Hochschule), ambasada Narodne Demokratske Republike Alžir u Srbiji, ambasada Republike Indonezije u Srbiji i ambasada Arapske Republike Egipat u Srbiji.

Izložba će biti otvorena od 10. juna do 15. avgusta 2014. godine.

<<  April 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
     

Putopisi, Intervjui..