Promocija srpskog izdanja autobiografije poznate primabalerine Karle Frači „Korak po korak. Moja priča“ održana je na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga 24. oktobra 2022. na štandu Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu u Hali 4.  Na promociji koja je izazvala veliku pažnju publike govorila je Aja Jung, srpska baletska umetnica i koreograf, osnivač i umetnička direktorka Beogradskog festivala igre, koja je bila inicijator da se ova knjiga prevede i objavi u Srbiji, a takođe je bila zadužena i za stručnu lekturu.

Razgovor je vodio direktor Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu, Roberto Činkota, a u publici se našao veliki broj zainteresovanih posetilaca među kojima je bio i pozorišni reditelj Nebojša Bradić, nekadašnji ministar kulture i upravnik nekoliko pozorišta u zemlji.

Srpsko izdanje autobiografije o Karli Frači je prvo izdanje te knjige na stranom jeziku, van Italije. Kako je Aja Jung izjavila “Karla Frači na žalost nikada nije igrala u Jugoslaviji i Srbiji, jedina prilika kada je došla u Beograd i Srbiju bila je 2015. godine, kada je došla da otvori Beogradski festival igre u Sava centru.” Aja Jung je dodala  da je tada bio dogovor sa Karlom Frači da njeno obraćanje bude veoma kratko i na engleskom jeziku, ali je ona u poslednjem trenutku odulučila da se obrati na italijanskom jednim dugim govorom, posle koga je dobila ovacije u prepunoj sali Sava centra.  

Govornici su istakli i zanimljive detalje iz karijere Karle Frači, saradnju sa Nurejevim, kako je otkriven njen talenat, na koji način se zalagala da ima svoju porodicu iako je bila profesionalna balerina, kako je nastupala u malim mestima u Italiji da bi svima približila balet (zvali su je “Karla Nacionale”). Posebno je zanimljivo to što je Aja Jung osmislila poznati beogradski kafe koji se zove “Frači” i za koji Karla nije verovala da postoji takvo mesto u Srbiji, sve dok nije došla 2015. u Beograd i tu popila kafu iz šoljica koje su nosile njeno ime i imale na sebi malu baletsku cipelu.

Kako je Aja Jung istakla “Za svakog mladog igrača, za svaku devojčicu i dečaka koji žele da stupe na scenu, da jednog dana budu muzičari, igrači, glumci, smatram da je ova knjiga jedan fantastičan vodič o želji, volji, upornosti i neodustajanju od ostvarenja svojih snova.”

Autobiografiju Karle Frači „Korak po korak. Moja priča“ izdao je Beogradski festival igre zahvaljujući podršci Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu. Autobiografiju na italijanskom jeziku „Passo dopo passo. La mia storia” izdala je izdavačka kuća Mondadori.

Žizela, Julija, Pepeljuga, Medeja, Svanilda, Frančeska da Rimini... samo su neki od likova koje je Karla Frači tumačila. Iznela je na pozornicu preko dve stotine uloga, oživljavajući priče sa neverovatnom raznolikošću i iz dubine duše, jer „jezik baleta je prodorniji u odnosu na pozorišni, možda baš zbog odsustva reči“. U intimnoj autobiografiji, Karla Frači pripoveda o detinjstvu provedenom u lombardijskom selu i polasku u Baletsku školu milanske Skale, i diplomskom nastupu i trijumfalnom uspehu s Američkim baletskim teatrom, kao i na najznačajnijim pozornicama sveta: u Los Anđelesu, Moskvi, Havani, Tokiju, Londonu... Ćerka tramvajdžije Luiđija i radnice Santine, dalja rođaka Đuzepea Verdija po liniji prve dedine supruge, Karla otkriva ljubav prema porodici i častan pristup igri, koju je nastojala da dovede i do najmanjih mesta, kao i ljubav prema muzici i harmoniji. Uz pohvale najuticajnijih baletskih kritičara i srdačno obasipanje aplauzima najraznovrsnije publike, Karla Frači je igrala rame uz rame s najslavnijim svetskim igračima: Erikom Brunom, Rudolfom Nurejevim, Mihailom Barišnjikovim, Marijom Pistonijem i Paolom Bortolucijem. Sarađivala je sa koreografima poput Džona Kranka, Morisa Bežara i Entonija Tjudora, a značajnu ulogu u njenom životu imali su pesnici, među kojima i čuveni Euđenio Montale koji joj je posvetio pesmu Umorna balerina.

Fotografije: Italijanski institut za kulturu u Beogradu / Belkisa Abdulović

<<  Jun 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
     

Putopisi, Intervjui..