Rediteljka Barbara Miler biće član ovogodišnjeg žirija takmičarskog programa, a njen film Zabranjeni glasovi biće prikazan u pratećem programu koji je ime poneo baš po njemu. Film se bavi životima i delima tri blogerke, iz Irana, Kine i Kube, koje se bore protiv opresivnih režima njihovih domovina. Njihova borba je samo simboličan prikaz čitave nove generacije modernih pobunjenika koji koriste savremene tehnologije da se udruže i iraze svoj bunt.

 

Mlada rediteljka Lesja Kordonec odrasla je u Ukrajini uz brojne političke nemire, što je uticalo i na njen film Balažer, ispravka stvarnosti. U centru njene pažnje je jedan stari autobus, još iz sovjetskih vremena, koji saobraća duž najudaljenije granice EU. Za nju i putnike, autobus je simbol jednih prošlih vremena, turbulencija, ali i potencijalnih promena.

 

Film Bez burki iza rešetaka govori o ženama u avganistanskom zatvoru. Kroz priče o zatvorenicama i njihovim ,,moralnim zločinima'', reditelj pruža fascinantan i jedinstven uvid u zastrašujući svet Avganistana u kome su žene nevidljive i ućutkane i u kome je burka sredstvo kontrole.

 

Mama, ubiću te se takođe bavi svojevrsnim zatvorom i nepravedno kažnjenim osuđenicima- radi se o ruskom sirotištu i deci koja su osuđena da provedu detinjstvo u njemu. Ona ispaštaju zbog grehova svojih roditelja, alkoholičara i narkomana, a uslovi u kojima odrastaju više nalikuju popravnom domu nego utočištu za decu.

 

Ipak, drugu stranu medalje prikazuje film Pecanje koji govori o ruskom siročetu i njegovim problemima da se uklopi u brižnu švedsku porodicu koja želi da mu pomogne. Ali odrastanje u sirotištu ostavlja velike ožiljke i navikava na jedan način života koji je teško iznenada napustiti.


Sobota je film koji istražuje mračnu stranu ljudske psihe kroz priču o Soboti, najozloglašenijem makrou i kriminalcu u Beču šezdesetih godina. Trideset godina nakon objavljivanja njegove izuzetno uspešne autobiografije, film ispituje šta je ostalo od njega, i zašto je bio toliko interesantan javnosti i medijima.

 

Ubica požude takođe se bavi mračnim stranama ljudske duše i govori o požudi, perverziji i skrivenim strastima. U centru pažnje su serijski ubica, ali i novinar koji je fasciniran njime. Film ne govori samo o zločincu, već pokazuje i drugu stranu, urođenu ljudsku fascinaciju zločinima i tabuima.

 

Farid- U Cirihu ili negde prikazuje težak život švajcarskih imigranata prikazan iz perspektive palestinskog autora, Farida Damre. Nakon što mu je zahtev za azil odbijen, on u Cirihu iščekuje deportaciju i istovremeno beleži svoje iskustvo stvarajući svedočanstvo u kome mogu da se prepoznaju svi oni koji tragaju za boljim životom u zemlji koja ih ne želi.

Film Igračke govori o životu u beloruskom gradu Žlobinu. Život stanovnika se vrti oko fabrike u kojoj provode dane praveći igračke, a zatim ih prodaju putnicima voza koji prolazi kroz grad, što je ujedno i njihov jedini izvor prihoda.
 
,,Selektujući filmove za 61. Kratki metar odgledao sam više od 1000 filmova. Neki od najboljih koje sam video nisu mogli da se takmiče jer su duži od 30 minuta. Sastavio sam  svoju listu važnih angažovanih dokumentaraca  koje želim da publika Festivala vidi. Shvatio sam da sve ove filmske priče povezuje isto. Neki zaboravljeni ljudi i neka zabranjena mesta. Vodim Vas na to putovanje. Otkrijte ZABRANJENE GLASOVE.'' - Janko Baljak, umetnički direktor festivala

<<  April 2024  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
     

Putopisi, Intervjui..