Muzej Jugoslavije obeležava Dan pobede nad fašizmom 9. maja 2025. godine bogatim celodnevnim programom kojim se obeležava 80 godina od pobede nad fašizmom i kraj Drugog svetskog rata. Kroz niz događaja, izložbi i umetničkih intervencija, otvaramo prostor za razmišljanje o nasleđu antifašizma i njegovom značenju danas.

Poseban segment programa čini ekskluzivno izlaganje Ordena pobede, najvišeg sovjetskog vojnog odlikovanja, koje je maršalu Josipu Brozu Titu uručeno 1945. godine. Orden se inače čuva u trezoru, a ovom prilikom će biti dostupan javnosti tokom celog dana u okviru stalne postavke Muzeja 25. maj. Orden pobede dodeljen je samo 17 puta u istoriji, od čega ga je nosilo samo pet stranaca, među kojima i Tito.

Po šumama i gorama - savremene interpretacije antifašističke borbe

U okviru govornog programa od 14 časova će biti organizovan razgovor o nasleđu antifašističke borbe kroz mikroperspektive. Posetioci će kroz različite forme moći da sagledaju kako se ideje antifašizma, istorija otpora fašizmu i partizanske vrednosti kolektivizma, solidarnosti, lojalnosti i ravnopravnosti prenose i reinterpretiraju u savremenom kontekstu. U razgovoru učestvuju:

- Vojislav Martinov, istoričar i kustos u Muzeju Vojvodine, koautor projekta “Stazama oslobođenja" koji spaja istoriju Narodnooslobodilačke borbe sa aktivnostima na otvorenom i sastoji se od knjige i mape spomenika i lokacija vezanih za partizanski pokret i antifašističku borbu na Fruškoj gori nudeći besplatan vodič sa mapama za dve pešačke i dve biciklističke rute.

- Vladimir Bjeličić, istoričar umetnosti, kustos i vizuelni umetnik koji u svom radu "Mirko and Slavko - Illegal emotions... or another (outcast) Love Story" kroz foto performans rekreira ovaj strip kao fenomen pop kulture u Jugoslaviji koji je promovisao danas zaboravljenu partizansku borbu otvarajući njime pitanje emancipacije i seksualnosti u Narodnooslobodilačkoj borbi i reprezentacije telesnosti.

- Renata Poljak, vizuelna umetnica i rediteljka dugometražnog dokumentarnog filma “Šume šume” koji je formiran oko četiri glavne priče kombinujući vizuelno impresivne segmente sa svedočanstvima partizanki u potrazi za skrivenim ženskim principima, formama i značenjima u pričama koje znamo, mislimo da znamo i pričama koje tek treba da saznamo.

Razgovor će moderirati Ana Panić, istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Muzeja Jugoslavije.

Nakon ove tribIne od 16 časova biće upriličena projekcija filma ŠUME ŠUME (2024).

ŠUME ŠUME (dok.)
Rediteljka: Renata Poljak
Scenario: Renata Poljak
Producentkinje: Dijana Cetina Mlađenović i Vesna Teršelič
Kamera: Bojan Mrđenović & Boris Poljak
Urednica: Marta Bregeš
Dizajner zvuka: Bojan Kondres
Kompozitori: Nenad Sinkauz i Alen Sinkauz
Zemlja: Hrvatska
Godina: 2024.
Trajanje: 68′
Jezik: hrvatski, srpski sa engleskim titlovima
Produkcija: Documenta – Centre for Dealing with the Past, Kinematograf

<<  Jun 2025  >>
 po  ut  sr  če  pe  su  ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  910111215
161719202122
2325272829
30      

Putopisi, Intervjui..